logoniem8. października polskie i niemieckie jednostki ratunkowe będą współdziałać w ramach współpracy transgranicznej w zabezpieczeniu zdarzenia masowego.

Opis ćwiczeń:

8 paźdzernika br. na jednym z parkingów przy autostradzie A4 w pobliżu Ludwigsdorf (kierunek na Drezno) dochodzi do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego – opanowanie sytuacji wymaga zaangażowania dużych sił ratownictwa medycznego, zarówno z Niemiec, jak i z Polski.
Na parkingu, przy Centrali Niemieckiej Policji Federalnej polsko–niemiecka grupa turystów zwiedza placówkę straży granicznej, zatrzymują się niedaleko zaparkowanego auta osobowego, gdy na parking wjeżdża rozpędzony samochód i nie hamując uderza w stojący pojazd, dachuje i siłą rozpędu wpada w zwiedzających.
Będący na miejscu pogranicznicy oraz przybyłe do wypadku służby ratunkowe muszą opanować tę dramatyczną sytuację. Okazuje się, że jedna z poszkodowanych osób nie żyje, a 10 jest rannych, dwie z nich zakleszczone są w pojeździe. Prace ratowników utrudniają ciekawi zdarzenia gapie.

W powyższe ćwiczenia będą zaangażowane jednostki pogotowia ratunkowego z Niemiec: firma ASB Görlitz oraz z Polski: Państwowe Ratownictwo Medyczne przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu (WS SP ZOZ Zgorzelec), jak i prywatne jednostki ratunkowe firmy IZA-MED. Spodziewamy się przybycia śmigłowca ratunkowego ADAC Christoph 62 ze stacji w Bautzen. W akcji biorą także udział siły niemieckiej i polskiej Straży Granicznej, policji z Görlitz, zawodowej straży pożarnej z Görlitz oraz strażacy ochotnicy z Trójcy, jak i Saksoński Zespół Interwencji Kryzysowej.
Ćwiczenia wspiera także Miejska Klinika w Görlitz (Städtisches Klinikum Görlitz) oraz Starostwo Görlitz. Nasze ćwiczenia bazują na zapisach Umowy Ramowej zawartej między Polską a Niemcami w grudniu 2011 roku.
Według organizatora, Pana Stephana Kaysa tego typu ćwiczenia mają na celu “wspólne przeprowadzanie akcji i skoordynowanie sytuacji na miejscu. Nie chodzi tu tylko o ściąganie niemal tuzina organizacji z obu stron granicy, ale także mimo ewentualnych barier językowych, o szybkie i efektywne opanowanie sytuacji na
miejscu wypadku.”
Zainteresowani przedstawiciele mediów są serdecznie zaproszeni do obejrzenia naszych ćwiczeń/napisania sprawozdania.

Polsko – niemieckie ćwiczenia ratownictwa medycznego – wypadek masowy Parking przy autostradzie A4 koło miejscowości Ludwigsdorf (kierunek Drezno)

Obszar przynależny do Niemieckiej Straży Granicznej

Sobota, 08.października 2016 roku od godziny 10.00

Wchodzenie na miejsce akcji jest surowo zabronione. Należy przestrzegać poleceń wydawanych przez pracowników pogotowia ratunkowego, a także funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Dalszych informacji udzielą Państwu:

Lek.med. Alicja Trzos (Städtisches Klinikum Görlitz) tel. 0049 3581 37 3673 – polski kontakt tel. 0048 603 697 367

Dr med. Mark D. Frank (Städtisches Klinikum Görlitz) TEL: 0049 3581 37 3455

 

Informacji prasowych udzielają:

Stephan Kays (Notfallversorgung Sachsen e.V.), tel. 0049 176 7028 5971

Stephan Trutschler (MEDIENKONTOR), tel. 0049 177 3160 515