Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wraz z Zakładem Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma zaszczyt zaprosić na V Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Wsparcie Psychologiczne w Ratownictwie Medycznym”, która odbędzie się 8 listopada 2017 roku w Warszawie.

Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym jak i poszerzanie wiedzy i kompetencji z zakresu komunikacji z poszkodowanymi czy współpracy w zespołach to gorące tematy, które nadal mają, naszym zdaniem, niewystarczającą reprezentację na rynku polskich konferencji w obszarze medycyny ratunkowej. Wciąż borykamy się z brakiem nie tylko wsparcia psychologicznego w ratownictwie medycznym, ale również z brakiem wytycznych do dobrych praktyk w tym specyficznym obszarze.

W tym roku naszym celem jest dotarcie przede wszystkim do ratowników medycznych, lekarzy systemu, pielęgniarek systemu i dyspozytorów medycznych, którzy są zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy, świadomości, kompetencji w zakresie szeroko rozumianej psychologii w ratownictwie medycznym.

Poruszymy tematy związane i z problemami psychicznymi pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, takimi jak depresja, wypalenie, samobójstwa czy stres pourazowy, o których będą mówić praktycy. Będziemy mówić o procedurach i metodach wsparcia psychologicznego, które są łatwe i intuicyjne do zastosowania, więc każdy z uczestników otrzyma praktyczne wskazówki, które będzie mógł zastosować od razu we własnym zespole.

Zaprosiliśmy również praktyków, którzy opowiedzą, jak postępować w naprawdę trudnych sytuacjach. Podpowiemy, jak zachować się na wyjeździe do dzieci, których obrażenia wskazują na molestowanie seksualne, jak nie stosować tylko stereotypowego podejścia do osób w kryzysie suicydalnym, jak podjąć rozmowę z kobietą, która poroniła lub jest zagrożona poronieniem. Dzięki naszym ekspertom dowiedzą się Państwo, co robić, by nie zaszkodzić, pomóc i czuć się mniej dotkniętym tymi sytuacjami.

Porozmawiamy też o zasadach dobrej współpracy w ratownictwie medycznym, w tym o tym jak ona wygląda poza granicami naszego kraju. Ostatnia sesja będzie dotyczyła mobbingu i stresu, ale też dobrych praktyk w rekrutacji do pracy w ratownictwie medycznym.

Konferencja jest jednodniowa i bezpłatna. Za udział w całym dniu wykładów ratownikom medycznym przyznawanych będzie 6 punktów edukacyjnych.